HADATAP na RFID World Asia 2007

W dniach 24 - 27 kwietnia 2007 roku w Singapurze odbyły się czwarte doroczne targi "RFID World Asia 2007" połączone ze specjalistyczną konferencją oraz targami producentów kart RFID "CARD Asia 2007". Impreza ulokowana została w centrum kongresowym SUNTEC. Targi zgromadziły 120 wystawców z całego świata a konferencja i seminaria edukacyjne to ponad 50 prezentacji opisujących głównie realizowane w różnych krajach projekty zastosowań technik RFID.

Jedną z ciekawszych prezentacji przedstawił profesor Ken Sakamura z Uniwersytetu Tokijskiego, opisując realizację pierwszej fazy projektu "GINZA". Nazwa projektu odpowiada dzielnicy Tokio w której znajdują się ekskluzywne centra handlowe, butiki, restauracje i kawiarnie. Lampy uliczne oraz centra handlowe zostały oznakowane przy użyciu 10 000 tagów RFID, a mieszkańcy i turyści zostali wyposażeni w czytniki służące do określania aktualnej pozycji i przekazywania informacji handlowych, turystycznych i nawigacyjnych. Z przeprowadzonych testów wynika, że turystów głównie interesuje odszukanie wybranego centrum handlowego lub restauracji (dane nawigacyjne) a tokijczyków promocje handlowe i menu w okolicznych restauracjach. Projekt spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno osób korzystających z czytników jak też właścicieli restauracji i sklepów. Władze Tokio wspólnie z rządem Japonii zadecydowały o rozszerzeniu projektu na cały obszar miasta do roku 2018. Jeśli wziąć pod uwagę, że w Tokio do dziś zasadniczo nie używa się nazw ulic i adresów, a systemy nawigacyjne GPS w samochodach wyszukują cel podróży w oparciu o numer telefonu stacjonarnego zainstalowanego w budynku, który jest celem naszej podróży, to proponowane rozwiązanie RFID może całkowicie zmienić systemy lokalizacji i adresacji w Tokio, a może i w całej Japonii.

W ramach prezentacji Pana Franka Tsui z Singapore Communications Equipment Co. Ptel. Ltd., oraz na stoisku firmy, zaprezentowany został system lokalizacji w czasie rzeczywistym (RTLS) w oparciu o sieć WiFi 802.11. System działa w oparciu o standardowe wyposażenie bezprzewodowej sieci komputerowej oraz aktywne tagi i zapewnia dokładność lokalizacji do 1 metra. System ma zastosowanie do lokalizacji osób i przedmiotów (pojemniki, kontenery, komputery itp.). System został też z powodzeniem zastosowany w kopalni do lokalizacji górników i sprzętu.